Designed By: sport78
Doğum Sonrası Perine Bakımı

Perine bölgesi denildiğinde vajina girişi ile makat arasında kalan bölge anlaşılır. Doğum esnasında ve doğumdan sonra büyük öneme sahiptir. Normal doğum esnasında bölgede kontrolsüz yırtıkların olmaması için doktor tarafından bir kesi yapılır. Bu kesiye epizyotomi adı verilir. Doğum sonrası perine bakımı bu bölgenin daha kolay iyileşmesi ve enfeksiyon kapmaması için yapılması gerekenlerin tümünü kapsar. Bakım yaklaşık 1-3 hafta sürer.

Perinede problem belirtileri

Perinede en sık karşılaşılan problem ağrı ve şişliktir. Doğum sırasında bebeğin başının sıkıştırması nedeni ile perine ve veajen etrafında ödem olur. ?işliğin nedeni bu ödem olabilir. Yine doğum esnasında epizyotomi açılmış olsa bile vajinada fark edilmeyen yırtıklar veya sıyrıklar oluşmuş olabilir. Bu lezyonlar dikilmediği taktirde kanayabilir. Doğum sonrası normalden fazla miktarda taze kanama olur ise mutlaka doktora haber vermek gerekir.Eğer kanamalar dışarıya olmaz ve doku aralığında birikirse vajinada dolgunluk hissi ile beraber şiddetli bir ağrı olabilir. Bu durumda bir hematomdan şüphelenilmelidir. Yine doğum sırasında ıkınmalara bağlı olarak makat etrafında hemoroitler oluşabilir. Bu hemoroitiler otururken ağrıya neden olabilir hatta bazen kanayabilir.

Bakım

Doğumdan sonra ağrı ve kanamayı azaltmak için perine bölgesine buz tatbiki veya oturma banyoları zaman zaman önerilmektedir. Ağrı için ağrı kesici haplar veya sprey türü ilaçlar kullanılabilir. Kabızlığı ve dolayısı ile hemoroitlerde zorlanmayı önlemek için çok kuvvetli olmayan gayta yumuşatıcı müshil ilaçları faydalı olur.

Bölgeyi temizlemek için sadece temiz su yeterli olmakla birlikte çoğu zaman antiseptik maddeler içeren solüsyonlar önerilir. Ayrıca akıntı ve kanamalar için günlük ped kullanılması hijyen açısından gereklidir.

Bunlara dikkat edin

Evde yeterli miktarda hijyenik ped, temizlik malzemesi ve ağrı kesici bulundurun

Vajinal akıntı ve kanamanızın miktarını ve yapısını kontrol edin.

Tuvalet sonrası en az 2 dakika temiz su veya tercihen antiseptikli solüsyon ile temizlik yapın. Bu esnada temizliği arkadan öne doğru değil önden arkaya doğru yapmaya dikkat edin

Bölgeyi kuru tutmaya özen gösterin

Tuvaletten kalkmadan önce sifonu asla çekmeyin. Bu şekilde sifondan tuvalete akan suyun perine bölgesine sıçramasına engel olursunuz.

Ilık su ile günde 2 sefer 10 dakikalık oturma banyosu yapmak ağrı hissini azaltır.

Acil durumlar

Eğer kanamanızın miktarı fazlalaşıyorsa (2 saatte 1 pedden fazla kirletiyorsanız)

Kanamanız kırmızı renk alıyor ise

Kötü bir koku belirir ise

Ateşiniz yükselir ise

Karında ağrı ortaya çıkar ise hemen doktorunuzu arayın

Geri Dön